قالب پرشین بلاگ


صنایع غذایی

اولین نمایشگاه و جشنواره عرضه و فروش مواد غذایی ایران

برگزار کننده کانون انجمن های صنفی صنایع غذایی شماره تماس : 88984611 زمان : 31 خرداد الی 3 تیر 91 مکان : دوحه قطر

http://www.zccim.org/?sf=11

 

Africa Big Seven 2012

نمایشگاه بین المللی نمایشگاه Africa’s Big Seven AB7 دفتر نمایندگی ایران 88316542- 88829455 زمان : 25 ال 27 تیر 91 مکان : آفریقای جنوبی

www.exhibitionsafrica.com

 

Fine Food India 2012

نمایشگاه بین المللی صنایع غذا، نوشیدنی، نان و تجهیزات غذای خوب هند تلفنهای دفتر نمایندگی ایران 88316542 – 88829455 زمان : 27 الی 29 شهریور 91 مکان : مرکز نمایشگاهی پاگاتی مایدان دهلی نو

www.finefoodindiaexpo.com

 

Fine Food Australia 2012

بزرگترین و معتبرترین نمایشگاه قاره اقیانوسیه زمان : 19 الی 22 شهریور 91 مکان : مرکز نمایشگاهی ملبورن

www.finefoodaustralia.com.au

به ادامه مطلب رجوع نمایید ...

ادامه مطلب
[ پنجشنبه 1391/03/25 ] [ 16:30 ] [ سید مسعود قاسمی ]

اولین نمایشگاه نوشیدنیهای اهواز

تلفن ستاد برگزاری: 4431083 - 0611 دورنگار: 4431085 - 0611 و یا شماره همراه 09161112064 (شرکت فرزانگان نوین زاگرس) زمان: 22 الی 26 اردیبهشت 91(5روز) مکان : اهواز نمایشگاه بین المللی خوزستان

http://foodna.ir/exhibitionfood-fa.html

 

اولین جشنواره غذاهای سنتی ایران ‌(خرداد91)

زمان: 7 الی 10 خرداد 91 - محل دایمی نمایشگاه های بین المللی تهران -88521489-88521490 - info@barsam.org

http://www.barsam.org

 

نمایشگاه و جشنواره ی ضیافت غذا مشهد مقدس

تلفن : 8469772 - 0511 و 09305367503 آقای محمد زرقی زمان: 13 الی 17 تیر 91 مکان: محل دائمی نمایشگاه های بین المللی مشهد

http://expo.ir/

به ادامه مطلب رجوع کنید ...


برچسب‌ها: نمایشگاه, بین المللی, صنایع غذایی, مشهد, اصفهان, اهواز
ادامه مطلب
[ پنجشنبه 1391/03/25 ] [ 16:26 ] [ سید مسعود قاسمی ]

سازمان ملل متحد سال ۲۰۰۸ را سال سیب زمینی نامیده است تا از این طریق توجه دولت ها را به کاشت این محصول مهم كه نقشي حياتي در رفع گرسنگي مردم جهان دارد، جلب کند.

به گزارش "الف"، سازمان ملل اعلام كرده است كه اختصاص سال ۲۰۰۸ به سال سیب زمینی International Year of the Potato به دلیل نقش پر رنگی است که اين ماده غذايي در بحران های جهانی نظیر گرسنگی ٬ فقر و محیط زیست دارد.
 
سازمان ملل متحد با راه اندازي يك سايت اينترنتي باعنوان "سال سيب زميني" از سیب زمینی با عنوان «جواهر پنهان» یاد کرده و از دولت ها خواسته است با اختصاص دادن زمین های زیادی برای کاشت آن، مردم کشورشان را از زیر بار گرسنگی آزاد کنند.

سیب زمینی سومین محصول غذایی پرمصرف در جهان است و بعد از گندم و برنج بیشترین میزان استفاده را دارد.

كارشناسان سازمان ملل اعلام كرده اند كه با پیش بینی افزایش جمعیت جهان در دو دهه آینده با سرعت ۱۰۰ ملیون نفر در  سال،  سیب زمینی در تغذیه این جمعیت  جایگاه ویژه ای خواهد داشت.

سازمان ملل معتقد است: با افزایش کشت سیب زمینی در کشورهای جهان از میزان فقرا کاسته شده و باعث افزایش امنیت غذایی می گردد. همچنین با افزایش آگاهی درباره سیب زمینی میتوان به تنوع زیستی انواع گونه های سیب زمینی کمک کرد و توسعه پایدار را افزايش داد.

سیب زمینی که خاستگاه اصلی رویش آن در پرو است در هر شرایط آب و هوایی و هر سطحی از دریا پرورش می یابد به طوری که همه مردم جهان چه در کوه های مرتفع آند ساکن باشند و چه در جزایر استوایی آسیا، قادر به پرورش دادن آن هستند.
این محصول به این دلیل که به آب کمی نیاز دارد و ظرف ۵۰ روز آماده برداشت است، به شدت مورد توجه قرار گرفته است.

"امیلی اندرسون" مدیر پروژه کمک به رواج کشت سیب زمینی در جهان می گوید: «گران شدن جهانی قیمت غذا شوکی جدی برای بسیاری از کشورها به حساب می آید. ما به کمک کاشت سیب زمینی قادر خواهیم بود مردم زیادی را از مرگ ناشی از گرسنگی نجات دهیم.»

وي در این پروژه در تلاش است به کمک دانشمندان و محققانی که در اختیار دارد، بتواند سیب زمینی هایی تولید کند که علاوه بر سیر کردن مردم جهان خاصیت زیادی هم در بر داشته باشد.

اندرسون مانند بسیاری بر این باور است که کاشت سیب زمینی تنها راه حل مبارزه با گرسنگی گسترده در سطح جهان است. او معتقد است سیب زمینی به این دلیل که نیازمند شرایط خاصی برای تولید آن نیست و به کودها و مواد تقویت کننده زیادی نیاز ندارد و خیلی زود هم به بار می نشیند، می تواند جان یک میلیارد نفر در جهان را از گرسنگی نجات دهد.

در پي تاكيدات سازمان ملل و كارشناسان و صاحب نظران تغذيه بر لزوم افزايش كشت سيب زميني و مورد توجه قرار دادن اين محصول، توليد سيب زميني در اغلب كشورها افزايش يافته است.

مردم بلاروس نسبت به دیگر مردم شرق اروپا رکورد بیشترین استفاده از سیب زمینی را دارند به طوری که میانگین مصرف سرانه سیب زمینی آنها ۱۱۷کیلوگرم است.

هند قصد دارد بین ۵ تا ۱۰ سال آینده تولید سیب زمینی خود را دوبرابر کند. چین هم که مردم آن یکی از بزرگ ترین مصرف کنندگان برنج در جهان هستند به علت اینکه در طول تاریخ قحطی ها زیادی را تجربه کرده زمین های زیادی را به کشت سیب زمینی اختصاص داده است. در آفریقا هم سیب زمینی بیشتر از محصولات دیگر کشت می شود.

مقاسه میزان تولید سیب زمینی در جهان در سال ۲۰۰۵ و ۲۰۰۶:

Image

تولید سیب زمینی بخصوص در کشورهای در حال توسعه در حال افزایش سریع است.

کشورهای در حال توسعه که برای سیر کردن مردم شان زمین های بسیاری را به کاشت این محصول اختصاص داده اند، هم اکنون می توانند از این فرصت طلایی استفاده کنند و با صادر کردن سیب زمینی پول خوبی برای کشورشان فراهم آورند.


در ایران نیز کشت سیب زمین در بسیاری از نقاط کشور رایج است ولی مساله مهم در تولید این محصول نوسان شدید قیمیت در بعضی از فصول و عدم وجود صنایع تبدیلی مناسب برای تولید فرآورده های جانبی سیب زمینی است.

منبع: الف

[ سه شنبه 1387/08/07 ] [ 13:10 ] [ سید مسعود قاسمی ]

سازمان بازرگانی استان تهران اعلام کرد صادرات مواد غذایی 65 درصد صادرات ایران به کشور روسیه تشکیل داده است .

   در پی برگزاری سمینار حرفه ای اعزام هیات تجاری به روسیه با سخنرانی الکساندروف رایزن بازرگانی روسی ، راهکارهای گسترش تجارت در کشور روسیه پیشنهاد داده شد.
رایزن بازرگانی روسیه ضمن بیان رشد صادرات ایران به روسیه و ارائه راهکارهای توسعه تجارت در این کشوراز جمله سرمایه گذاری تجار ایرانیدر روسیه در زمینه های مختلف برای همکاری بیشتر دو کشور اعلام آمادگی کرد.
وی مهمترین راهکار توسعه تجارت در روسیه را تبلیغات و شناسایی نیازهای کشور مقابل دانست و بیشترین صادرات ایران را در پنج ماهه سال 2007 را در زمینه مواد غذایی اعلام کرد.
در ادامه برگزاری این سمینار خادم معاون توسعه بازرگانی خارجی این سازمان به ارائه اطلاعات الکترونیکی به صادرکنندگان اشاره نمود.
وی افزود: معاونت توسعه بازرگانی خارجی با هدف ارتقاء صادرات کالاهای بازرگانی در زمینه اعزام هیئت تجاری و برگزاری نمایشگاه ها و گسترش آن فعالیتهای می کند.
معاون توسعه بازرگانی خارجی اطلاع رسانی الکترونیکی را از فرصتهای اقتصادی و نتیجه ضرورت شفاف سازی اطلاعات در بخش تجارت و گسترش آن اعلام کرد.

منبع : فودنا

[ جمعه 1386/05/05 ] [ 18:41 ] [ سید مسعود قاسمی ]

پس از جنگ قیمتی‌ای که آمریکا در دو سه ماه اخیر به راه انداخت برای نخستین بار پستهء آمریکایی در هامبورگ ارزان‌تر از پستهء ایرانی عرضه شد.

به نوشته سرمایه، با توجه به این‌که یکی از مزیت‌های اصلی پستهء ایران قیمت این محصول در بازارهای جهانی محسوب می‌شد، این اتفاق می‌تواند اثرات جبران‌ناپذیری بر صادرات این محصول داشته باشد. هم‌اکنون ایران به دلایل بهداشتی با کاهش 50 درصدی صادرات پسته به اروپا مواجه است ضمن این‌که بازار ژاپن را هم از دست داده است.

محسن جلالی‌پور، رییس هیات مدیرهء انجمن پسته و رییس اتاق بازرگانی کرمان، در گفت‌و‌گو با خبرنگار«سرمایه» با بیان این‌که «آمریکایی‌ها پس از سال‌ها غیبت به بازارهای چین و روسیه بازگشته‌اند»، گفت: «پستهء ایرانی غالبا 400 دلار در هر تن ارزان‌تر از پستهء آمریکایی‌در هامبورگ عرضه می‌شد اما امروز پستهء آمریکایی با توجه به افزایش تولید کالیفرنیا، قیمت خود را به 250 دلار کم‌تر از پستهء ایران کاهش داده است.»

هم‌اکنون پستهء 30/28 ایرانی در بازارهای جهانی با قیمت پنج هزار و 400 دلار در هر تن و پستهء آمریکایی 25/21 با قیمت پنج هزار و 200 دلار در هر تن به فروش می‌رسد.

او با اشاره به این که «پیشنهادهای آمریکا برای تحویل محصول جدید در مهرماه بر پایهء قیمت‌های بسیار پایینی عرضه شده است پایین بودن قیمت پستهء تولیدی ایران را از مهم‌ترین ابزارهای صادراتی دانست که برای جلب مشتری در سطح بین‌المللی می‌توانستیم روی آن تکیه کنیم.»

جلالی‌پور یادآور شد: «تشدید روزافزون کنترل کیفیت توسط کشورهای خریدار بالاخص مسالهء آفلاتوکسین از جمله مشکلات عمده بر سر راه صادرات پسته طی سال‌های اخیر بوده است به طوری که با مقررات جدید کیفی و بهداشتی واردات اتحادیهء اروپا با 15 کشور عضو از 99 هزار تن در سال 1996 به 40 هزار تن در سال گذشته باوجود 28 کشور عضو کاهش یافته است و این در حالی است که با افزایش قدرت خرید مردم و تعداد کشورهای عضو این اتحادیه امروز باید بیش از 160 هزار تن پستهء ایران در اتحادیهء اروپا مصرف می‌شد.»

او همچنین به کاهش صادرات به ژاپن از هشت هزار تن به 250 تن اشاره و تاکید کرد: «عملا ژاپن از فهرست خریداران پستهء ایران خارج شده است و شاید به زودی همین صادرات سمبلیک 250 تنی نیز قطع شود.»

رییس اتاق بازرگانی کرمان دلیل این امر را افزایش مقررات بهداشتی برای کالاهای وارداتی دانست و خاطرنشان کرد: «با توجه به این که قوانین بین‌المللی غذا توسط کدکس از سال آینده اجرا می‌شود بیم آن می‌رود که اگر ایران فورا تمهیدات لازم برای تقویت کمیتهء ملی کدکس را به کار نبندد; قوانین سخت‌گیرانه اتحادیهء اروپا برای همهء کشورها لازم‌الاجرا می‌شود.»

جلالی‌پور به تلاش‌های ایران در راستای چگونگی تدوین قوانین مزبور اشاره و بیان کرد: «به‌رغم تلاش‌های ایران قوانین به طور سخت‌گیرانه‌ای در حال تدوین و ابلاغ است و برای جلوگیری از فشار اتحادیهء‌اروپا بر کدکس، تنها راه اقدام فوری و جدی بر روی طرح‌های پژوهشی درخواستی کدکس در ایران است. امری که متاسفانه در پیچ و خم بوروکراسی افتاده و با توجه به برگزاری اجلاسی در فروردین 78، دقت کافی برای تصویب بودجه و اجرای این طرح‌های سنگین و وقت‌گیر باقی نمانده است.»

رییس هیات مدیرهء انجمن پستهء ایران همچنین از دیگر مشکلات صنعت پستهء کشور را بحران آب عنوان کرد و توضیح داد: «در غالب مناطق پسته‌خیز کشور مشکل کمبود آب نمودار شده است به طوری که در مناطق پسته‌کاری نه تنها سطح آب منابع زیرزمینی در حال افت است بلکه منابع آب شیرین با هجوم آب شور مواجهند.»

در ابتدای سال زراعی 85 یعنی مهر ماه، پستهء خشک موجود در کشور 195 تا 210 هزار تن تخمین زده شده است.

در صورتی که مصرف داخلی، خروج مسافری و وزن پوست حاصل از تولید مغز پسته را در مجموع 30 هزار تن در سال فرض کنیم موجودی قابل صدور این محصول 49 الی 64 هزار تن و معدل آن 56 هزار تن خواهد بود.

اما عرضهء موجودی عظیم پستهء آمریکا به قیمت نازل که برای اولین بار قیمت پستهء کالیفرنیا را در بازار اروپا به سطح قیمت پستهء فندقی ایران تنزل داده سبب کاهش معنی‌دار تقاضا در اروپا و برخی بازارهای دیگر شده است.

مهدی احسانی، عضو هیات علمی دانشگاه تهران، نیز در گفت‌وگو با «سرمایه» با بیان این‌که «میزان سم آفلاتوکسین در پستهء ایران به دو تا 15 واحد کاهش یافته است» اذعان کرد: «اتحادیهء اروپا سختگیرانه‌ترین قوانین آفلاتوکسین را در مورد پستهء صادراتی ایران اعمال می‌کند.»

او چین، روسیه و اتحادیهء اروپا را به ترتیب سه مقصد مهم صادراتی برای پستهء ایران عنوان کرد و افزود: «در میان این کشورها اتحادیهء اروپا سخت‌گیرانه‌ترین قوانین و مقررات مربوط به مادهء آفلاتوکسین را اعمال می‌کند.»

آفلاتوکسین که به صورت نوعی قارچ در محصولات ایجاد می‌شود می‌تواند باعث بروز بیماری‌های مهلکی از جمله سرطان کبد و کلیه شود. این سم در مقادیری اندک در پسته و سایر محصولات خشکبار دیده می‌شود اما وقتی حجم آن بالا باشد برای بدن زیان‌آور است.

سال 1997 برخی از محموله‌های صادراتی ایران به اتحادیهء اروپا بیش از 100 واحد آفلاتوکسین را در خود داشتند که در نتیجه این اتحادیه هرگونه واردات پسته از ایران را ممنوع کرد.

به اعتقاد احسانی، در حال حاضر میزان این سم در پستهء ایران به دو تا 15 واحد کاهش یافته است.

در عین حال هنوز نیز بخشی از محموله‌های صادراتی ایران به اتحادیهء اروپا بازگردانده می‌شود.

همچنین اسدالله عسگر اولادی، عضو هیات امنای انجمن پستهء ایران، گفت: «سال گذشته 16 درصد از محموله‌های پستهء صادراتی ایران به اتحادیهء اروپا عودت داده شد.»

او ضمن ناعادلانه خواندن چنین اقداماتی اظهار کرد: «ایالات متحدهء آمریکا که در زمینهء رعایت اصول بهداشتی رتبهء اول را در دنیا داراست محموله‌هایی را که حاوی کم‌تر از 20 واحد آفلاتوکسین باشند می‌پذیرد اما اتحادیهء اروپا سقفی کم‌تر از این رقم را تعیین کرده است.»

او اضافه کرد: «عودت دادن محموله‌های پستهء‌ ایران هزینه‌های زیادی را بر صادرکنندگان ایرانی تحمیل می‌کند به طوری که عودت هر 25 تن پسته 10هزار یورو برای ما هزینه دارد.»

عسگر اولادی توضیح داد: «چین با واردات 40 هزار تن بزرگ‌ترین واردکنندهء پسته از ایران بوده، روسیه و اتحادیهء اروپا هر یک با 30 هزار تن به ترتیب در مراتب بعدی قرار دارند.»

پسته مهم‌ترین محصول کشاورزی صادراتی و سومین کالای غیرنفتی صادراتی در ایران است.

در میان این کالاها، پسته پس از محصولات پتروشیمی، آهن و فولاد قرار دارد.

منبع : فودنا

[ یکشنبه 1386/04/31 ] [ 18:38 ] [ سید مسعود قاسمی ]

برنامه غذاي سازمان ملل متحد (دبليو.اف.پي) اعلام كرد بيش از ۱۳ميليون كودك اندونزيايي زير پنج سال، از سوء تغذيه مزمن رنج مي‌برند.


به گزارش ايرنا از جاكارتا، گزارش سازمان ملل تاكيد مي كند كه ميزان توليد غذا در اندونزي براي جمعيت بيش از ۲۰۰ميليوني اين كشور كافي است اما مشكل عدم وجود تاسيسات زيربنايي كافي براي توزيع مناسب غذاي توليد شده است.

"بردلي بوستو" معاون اجرايي برنامه غذاي سازمان ملل در اندونزي در اين باره گفت:غذا كافي است اما مشكل نحوه رساندن آن بدست كساني است كه به آن نياز دارند.

بر اساس اين گزارش تقريبا نيمي از جمعيت ۲۸ميليون نفري كودكان اندونزي از سوء تغذيه رنج مي‌برند.

مهمترين عارضه سوء تغذيه مزمن براي كودكان اندونزيايي بيماري كم خوني است بطوري كه نيمي از كودكان و نيز نيمي از جمعيت زنان باردار اندونزي از اين بيماري رنج مي‌برند.

[ چهارشنبه 1386/02/12 ] [ 5:8 ] [ سید مسعود قاسمی ]

بمنظور هماهنگی در بخش های مختلف و اجرای سیاستهای دولت ، دولت موظف است در عرض شش ماه لایحه سازمان غذا را بنحوی به مجلس ارائه نماید كه با مشخص نمودن یك متولی به تقابل پرسنل و تشكیلات در مجموعه دولت انجامیده و به ایجاد شورای سیاستگذاری صنایع تبدیلی غذایی به ریاست استاندار در هر استان مبادرت ورزد.

 

امنیت غذایی موضوعی است كه در حاضر از اهمیت استراتژیك در جوامع بشری برخوردار است. لذا برای تامین و سلامت مواد غذایی ، ارتقا كیفیت ، افزایش ارزش افزوده ، كاهش ضایعات ، بالا بردن بهره وری ، ایجاد اشتغال و توسعه صادرات و در راستای قوانین برنامه و قانون چشم انداز توسعه ۲۰ ساله جمهوری اسلامی ایران مواردی بشرح زیر مورد تصویب قرار گرفت :

ماده ۱: بمنظور هماهنگی در بخش های مختلف و اجرای سیاستهای دولت ، دولت موظف است در عرض شش ماه لایحه سازمان غذا را بنحوی به مجلس ارائه نماید كه با مشخص نمودن یك متولی به تقابل پرسنل و تشكیلات در مجموعه دولت انجامیده و به ایجاد شورای سیاستگذاری صنایع تبدیلی غذایی به ریاست استاندار در هر استان مبادرت ورزد.

ماده ۲: بمنظور كاهش هزینه های سر بار تولید در صنایع تبدیلی غذا ، دولت موظف است معافیتهای مالیاتی و یارانه های تسهیلاتی عینا مشابه بخش كشاورزی در نظر گرفته بطوریكه این صنایع از پرداخت هر گونه مالیات و عوارض معاف شده و نیز بیمه حمایتی از محصولات كشاورزی را به صنایع تبدیلی تعمیم دهد.

ماده ۳ : بمنظور كاهش قیمت تمام شده مواد اولیه صنایع تبدیلی ، دولت موظف است از گشت واریته های صنعتی برای این صنایع حمایت نموده و یا سیاستهای ارشادی و تشویقی در جهت تعادل گشت آنچنان گام بردارد كه كشور با كمبود ویا مازاد بیش از حد مواد اولیه و در نتیجه ضایعات غیر معمول روبرو نگردد.

ماده ۴: دولت موظف است با همكاری انجمن های غیردولتی این بخش به ایجاد بانك اطلاعات ، محصولات كشاورزی و محصولات غذایی مبادرت ورزد ، برنامه ریزی برای اجرای ماده ۳ به بهترین نحو ممكن انجام گردد.
ماده ۵: بمنظور افزایش صادرات صنایع تبدیلی كشاورزی :

الف) وزارت خارجه موظف است با همكاری انجمن های غیر دولتی این بخش تبلیغات و بازاریابی را در كشورهای هدف تنظیم نماید.

ب) مشوق های ویژه صادراتی برقرار نماید و جوایز صادراتی را به گونه ای تنظیم نماید كه میزان آن حداقل دو برابر سایر بخش ها باشد.

ج) تشكل های صادراتی این بخش را حمایت كند.

د) هیئت های بازاریابی به كشور های هدفبا حمایت های ویژه دولت اعزام گردند.

ماده ۶: به منظور توسعه فعالیتهای R&D در صنایع تبدیلی غذایی دولت موظف است :

الف) اعتبار مورد نیازواحدهای R&D جهت پروژه های تحقیقاتی و مطالعاتی را فراهم نماید .

ب) پروژه های كارشناسی ارشد و دكترا دانشگاههای مرتبط را در راستای حل مشكلات كاربردی این صنایع سوق دهند.

ج‌) از ایجاد واحدهای تحقیق و توسعه در واحدهای صنایع غذایی حمایت نماید .

ماده ۷: صدا وسیمای جمهوری اسلامی موظف است بمنظور توسعه فرهنگ غذای سالم و آگاهی مصرف كنندگان عامه به كمك انجمن های علمی این بخش برنامه هایی در مورد بهداشت ، سلامت و نوع مصرف غذای سالم را تدوین نماید و از تبلیغ غذای سالم ۵۰ درصد تعرفه معمول را اخذ نماید.

ماده ۸: بمنظور نظارت بر كیفیت محصولات غذایی دولت موظف است نه تنها موازی كاری را در دستگاههای نظارتی حذف نماید ، بلكه به اجرای طرح جامع نظارت و استاندارد با تشكیل گروههای بازرسی و نظارت بر توزیع با مركزیت NGOهای صنایع غذایی بپردازد ، ضمنا دولت موظف است از ایجاد آزمایشگاههای مرجع در بخش خصوصی و دولتی حمایت نماید.

ماده ۹ : دولت موظف است بانك صنعت غذا را بمنظور حمایت های مالی و تسهیلاتی این بخش با مشاركت بخش خصوصی ایجاد نماید .

ماده ۱۰ : بمنظور توسعه نوسازی و بازسازی واحدهای تولیدی غذایی وبهینه سازی تولید دولت موظف است اعتبار مورد نیاز ارزی و ریالی واحدها را تامین نماید.

ماده ۱۱: بمنظور رقابت با تولید كنندگان كشورهای رقیب دولت موظف است از طریق صندوق ذخیره ارزی جهت ورود ماشین آلات با تكنولوژی بالا و بخصوص ماشین الات بسته بندی ، ارز لازم را برای واحدهای تولیدی فراهم نماید.

ماده ۱۲: بمنظور بازاریابی ، وزارت بازرگانی موظف است نمایشگاههای بین المللی این بخش از صنایع را از طریق انجمنهای غیر دولتی مربوطه برگزار نماید .

ماده ۱۳: بمنظور همكاریهای اثر بخش غیر دولتی در پیشبرد و توسعه این صنعت دولت موظف است در همه تصمیم گیریها ، تشكلهای علمی – صنعتی این بخش را شریك نماید.

ماده ۱۴: دولت موظف است نظارت بر مواد غذایی بصورت غیر دولتی را ظرف ۶ ماه به مجلس ارائه نماید.

ماده ۱۵: بمنظور برنامه ریزی برای توسعه صنایع تبدیلی كشاورزی و جلوگیری از صدور موافقت اصولی های بی رویه ، دولت موظف است طرح جامع توسعه صنایع تبدیلی را تهیه و به مجلس ارائه دهد . طرح مذكور بایستی توسعه صنایع تبدیلی را در هر استان برای مدت ۲۰ سال پیش بینی نماید.

ماده ۱۶: بمنظور حمایت از تحقیقات كاربردی صنایع تبدیلی ، دولت موظف است ضوابط ارتقا ء اساتید در دانشگاهها را به نحوی تنظیم نماید كه اساتیدی كه مقالات آنها مشكل كاربردی صنایع را حل می نماید از امتیاز بیشتری در ارتقا برخوردار باشند .

ماده ۱۷: دولت موظف است ضوابط لازم را به منظور استفاده بیشتر واحدهای تولیدی از اساتید دانشگاه ها را فراهم نماید.

ماده ۱۸: به منظور آموزشهای علمی كاربردی لازم ، دولت موظف است با كمك انجمن های علمی این صنعت طرح آموزشی علمی كاربردی را مطابق با نیاز صنعت ‌( پس از نیاز سنجی دقیق ) اجرا نماید .

ماده ۱۹: دولت موظف است در عرض شش ماه از تصویب این قانون ، طرح قانون نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی سال ۱۳۴۲ را بازنگری نماید.

ماده ۲۰: نظر به اهمیت تغذیه سالم برای عموم مردم ایران ، دولت موظف است با همكاری انجمن های علمی این صنعت طرح جامع تغذیه ایران را تهیه و به مجلس تقدیم دارد.

ماده ۲۱ : دولت موظف است ، قانون حمایت از ایجاد توسعه بازسازی و نو سازی صنایع غذایی كشور را به مجلس تقدیم نماید .

ماده ۲۲: بمنظور ارتقاء سطح مدیران و متخصصان و اساتید دانشگاه در صنایع غذایی وزارت خارجه موظف است از بازدیدهای علمی صنعتی، اعزام گروههای مدیران صنایع و تشكیل دوره های كوتاه مدت آموزش این منابع در خارج از كشور حمایت لازم را بنمایند.

ماده ۲۳: دولت موظف است ظرف ۶ ماه طرح جامع شكر را به منظور حمایت از تولید داخلی شكر تقدیم مجلس شورای اسلامی نماید.

ماده ۲۴: دولت موظف است به منظور هماهنگی در تولید شیر و لبنیات طرح " خانه شیر" را بنحوی به اجراء گذارد كه تولیدكنندگان و مصرف كنندگان در طرح شركت داشته باشند.

ماده ۲۵: به منظور توسعه بخش ماشین سازی صنایع غذایی، دولت موظف است استانداردهای لازم این بخش را تدوین نماید) استانداردهای صادرات و وادرات(

ماده ۲۶: بمنظور حمایت از ماشین آلات داخلی صنایع غذایی دولت موظف است تسهیلات ویژه لازم را به كارخانجات صنایع غذایی به منظور خرید ماشین آلات لازم اعطا نموده و در استفاده از صندوق ذخیره ارزی و نیز استفاده از اعتبار نامه های اسنادی داخلی این بخش اولویت داشته باشد.

ماده ۲۷: دولت موظف است به منظور افزایش صادرات غیرنفتی از صادرات نوشابه های گازدار حمایت نماید.طرح حمایت: به كمك انجمن صنعتی نوشابه سازان تهیه گردد.

 

سایت خبری صنایع غذایی

[ چهارشنبه 1386/02/12 ] [ 3:38 ] [ سید مسعود قاسمی ]

دانشجوي مشهدي موفق به طراحي و ساخت دستگاه زعفران پاك كن شد.

به گزارش خبرنگار «شبكه خبر دانشجو» از مشهد، هاشم حداديان مقدم كه در آموزشكده فني ثامن الحجج (ع) مشهد تحصيل مي‌كند، توانست فرايند جداسازي گل زعفران را مكانيزه كند.

بر اساس اين گزارش، مكانيزه شدن فرآيند پاك كردن زعفران براي كوتاه شدن زمان فرآوري، جلوگيري از فساد پذيري گل زعفران و نيز جلوگيري از انتقال آلودگي به اين گياه از جمله فوايد دستگاه زعفران پاك كن است.

منبع : شبكه خبر دانشجو

[ یکشنبه 1386/02/09 ] [ 4:55 ] [ سید مسعود قاسمی ]

رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی صنایع و معادن ایران:

 طرح تشکیل سازمان نظام صنایع غذایی در اوایل سال 86 تقدیم مجلس خواهد شد. «شاهرخ ظهیری»، گفت: «اعضای اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران در حال تنظیم طرح تشکیل سازمان نظام صنایع غذایی ایران هستند تا با تجمیع تمام امور مربوط به نظارت بر صنایع غذایی و تبدیلی در این سازمان یک مدیریت منسجم ایجاد شود.» وی ادامه داد: «با تشکیل این سازمان قانون اداره نظارت مربوط به سال 1346 که آیین‌نامه‌های آن در مواقعی مانع از تولید می‌شود، براساس نوع ماده غذایی اصلاح خواهد شد.»

ظهیری بیان کرد: «بر اساس یکی از آیین نامه‌های قانون اداره نظارت، ‌سالن تولید تمام مواد غذایی باید کاشی‌کاری و دارای نور و تهویه مناسب باشد، در صورتی که تولید محصولی همچون سرکه نیاز به یک محل تاریک و نمناک دارد تا باکتری­های موجود در آن بتوانند رشد کنند.»

وی افزود: «با توجه به پیشرفت تکنولوژی در صنایع غذایی و نحوه­ی تولید، تنظیم قانون اداره­ی نظارت به صورت تشویقی و در جهت توسعه­ی صنعت، یک امر ضروری­ست و سازمان نظام صنایع غذایی ایران به مجرد آغاز فعالیت، برای اصلاح این قانون اقدام خواهد کرد.» رییس کمیسیون کشاورزی و صنایع تبدیلی اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران عنوان کرد: «سازمان نظام صنایع غذایی ایران به منظور حمایت از تولیدکنندگان در مسایل قضایی از توان کارشناسی دادیار‌هایی با تخصص صنایع غذایی برای یاری روسای دادگاه­ها در امر قضاوت استفاده خواهد کرد.»

وی اظهار داشت: «هر چند تشکیل این سازمان نیاز به بودجه­ی دولت نخواهد داشت و منابع مالی آن از طریق اتخاذ حق عضویت گروه­های صنایع غذایی تامین می‌شود؛ اما سازمان نظام صنایع غذایی ایران بی‌تردید نیازمند حمایت دولت است.»

ظهیری تصریح کرد: «لازم است یکی از اعضای هیات دولت همچون وزیر بهداشت و درمان و آموزش پزشکی بر عملکرد سازمان نظام صنایع غذایی ایران نظارت داشته باشد تا این سازمان بتواند به صورت رسمی و قانونی فعالیت کند.»

وی در پایان گفت: «مقرر شده این طرح، اوایل اردیبهشت ماه سال آینده توسط نمایندگان مجلس مطرح شود.»

 

منبع: فودنا

[ جمعه 1385/12/18 ] [ 10:41 ] [ سید مسعود قاسمی ]

 

با نامه 150 نماینده مجلس صورت گرفت

 پس از آن که در ابتدای سال 85 و به دنبال افزایش یکباره قیمت شیر، ماست و پنیر از سوی تولیدکنندگان که موجی از گرانی‌ها را موجب شد، دولت افزایش قیمت فرآورده‌های لبنی را ممنوع کرد. اخیراً شنیده شده در پی تماس های صاحبان کارخانه‌های فرآورده‌های لبنی بخش خصوصی، برخی از نمایندگان شهرستان های مرکزی کشور در قالب فراکسیون صنایع غذایی مجلس، با اخذ امضاء از حدود 150 نماینده در پی اعمال فشار پنهانی به دولت برای افزایش قیمت محصولات لبنی برآمده‌اند.

این در حالی است که فرآورده‌های لبنی همچون پنیر، ماست، شیر و کره تاثیر مستقیم در سبد غذایی قشرهای مختلف جامعه دارد و در صورت افزایش قیمت آن­ها موجی از گرانی‌ها در جامعه ایجاد خواهد شد و از سوی دیگر بحث گرانی‌ها یکی از محورهای اصلی انتقادهای نمایندگان از دولت است.
این در حالی است که این نامه باید طبق آیین
­نامه­ی داخلی مجلس در صحن علنی قرائت گردد، ولی هنوز معلوم نیست چرا درخواست نمایندگان برای افزایش قیمت مواد لبنی که بیش از 150 امضا دارد از تریبون مجلس و در پایان یکی از نشست­های صحن علنی قرائت نشده است.

منبع:فودنا

[ پنجشنبه 1385/12/17 ] [ 0:40 ] [ سید مسعود قاسمی ]

در این نشست که در روز چهارشنبه، دوم اسفندماه، با حضور دادستان کل کشور و به میزبانی گروه غذایی دادگر برگزار شد، مدیران صنایع غذایی و نمایندگان فراکسیون صنایع غذایی حضور داشتند.

پس از ارایه گزارش یک سال فعالیت فراکسیون صنایع غذایی توسط رییس این فراکسیون، مدیران صنایع غذایی ایران به بررسی مشکلات صنایع غذایی پرداختند.

قاچاق کالا، حفظ حرمت تولیدکنندگان، نبود قانون غذا، تقدیر از کارآفرینان و ثبت علایم تجاری در خارج از مرزها از جملعه­ی این مشکلات بودند.

دادستان کل کشور در پایان این نشست از پشتیبانی قدرتمند قوه قضاییه از سرمایه­گذار و سرمایه­گذاری خبر داد.

[ شنبه 1385/12/05 ] [ 3:9 ] [ سید مسعود قاسمی ]

NAR یکی از بزرگترین شرکت های چینی، صادر کننده گوشت حلال به کشورهای اسلامی است.

به گزارش ایانا و به نقل از سایت خبری دیلی­ تایمز، شرکت ان­ ای آر، بزرگترین تامین کننده محصولات گوشتی حلال به کشورهای اسلامی از جمله، اردن، کویت، مالزی، هنک­گنگ و ژاپن است.

بر اساس این گزارش:‌ مدیریت شرکت ان ای آر اعلام کرد این شرکت سال گذشته بیش از 5 میلیون دلار گوشت دام حلال با کیفیت به کشورهای اسلامی صادر کرده است.

وی ادامه داد: با توجه به تقاضای روز افزون کشورهای اسلامی واحد های پرورش مدرن گاو و گوسفند و بز در پاکستان تاسیس میشود تا بتواند تولیداتی با قیمت تمام شده و قابل رقابت در بازارهای جهانی عرضه کند.

مدیر شرکت ان آی آر افزود: سطح بالای تکنولوژی استفاده شده در تولید و بهره برداری این واحدها باعث می­شود تا ضمن پاسخ گویی به نیازهای بازار، قیمت تمام شده نیز با توجه به نیروی کار و امکانات سطحی پایید بیاید.

بر اساس این گزارش شرکت چینی در نمایشگاه بین المللی تجاری، اقتصادی پاکستان که 11 فوریه سال 2007 میلادی برگزار شد غرفه ای را برای عرضه محصولات به خود اختصاص داد.

گفتنی است هم اکنون در بسیاری از کشور های اسلامی یا کشورهایی که بخشی از آن ها را مسلمانان تشکیل می­دهند کسب و کار تولید مواد غذایی با رعایت موازین اسلامی رایج است و بسیاری از شرکت های بین المللی در این زمینه فعالیت می­کنند.

[ سه شنبه 1385/11/24 ] [ 7:3 ] [ سید مسعود قاسمی ]

گروهی از دانشجویان دانشگاه های تهران، ظهر روز دوشنبه مقابل دفتر نمایندگی شرکت غذایی نستله در تهران تجمع کردند. تجمع کنندگان، این مراسم را با اقامه نماز ظهر و عصر آغاز کردند و در ادامه با در دست داشتن پلاکاردهایی، خواستار توقف فعالیت این شرکت در ایران شدند. معترضین در بیانیه خود، شرکت نستله را یکی از شرکت های تامین کننده مالی حکومت اسراییل دانستند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، در دستان تجمع‌کنندگان پلاکارد‌هایی با عناوین «کاکائوی نستله = گلوله‌های صهیونیستی»، «برای نجات مسجدالاقصی، نستله نمی‌خوریم»، «Boycott Nestle»، «Boycott Zionism»، «وحشی‌گری صهیونیست‌ها را متوقف کنید»، «پول ملت ایران را به جیب صهیونیست‌ها نریزید» دیده می­شد.

تجمع‌کنندگان همچنین کاریکاتور‌ها و تصاویری در این باره نیز در دست داشتند.

آن­ها در ادامه شعار می‌دادند: «کالای صهیونیستی تحریم باید گردد»، «شرکت صهیونیستی تعطیل باید گردد»، «هر بسته‌ی نستله، یک بمب اسراییلی­ست»، «دانشجوی مسلمان بیدارست، از دکان صهیونیست بیزارست»، «دکان اسراییلی بسته باید گردد»، «فلسطین می‌آییم»، «سپاه محمد می‌آید»، «شرکت صهیونیستی نستله دستش به خون مسلمین آلوده است»، «جاسوس اسراییلی اخراج باید گردد» و «فلسطین ارض المسلمین».

در پایان این تجمع بیانیه‌ای با عنوان «بیانیه­ی جمعی از وبلاگ‌نویسان و برخی سوپرمارکت‌های تهران» قرائت شد که خواستار تعطیلی این شرکت و تحریم تولیدات آن شدند.

در بیانیه دانشجویان تجمع­کننده نیز آمده: «تخریب مسجدالاقصی و اماکن مقدس انسان‌ها توسط صهیونیست‌ها نه جدید و نه از طبع و خوی این رژیم دورست؛ اما آیا برای توقف این درنده‌خویی‌ها هیچ راهی در پیش‌روی جامعه‌ی بشری و به خصوص مسلمانان نمانده است؟ یک راه که اساس راه‌هاست متناسب با طبع این رژیم همانی­ست که فرزندان مقاومت فلسطین و لبنان دنبال می‌کنند؛ اما دیگر مسلمانان و ملت‌ها نیز می‌توانند و باید عقبه‌ی این جبهه‌ی نابرابر را به نفع مستضعفین تامین کنند؛ شناسایی و تحریم شرکت‌های صهیونیستی از این جمله است. طبق مستندات به دست آمده توسط برخی دانشجویان دانشگاه‌های تهران از منابع رسمی این شرکت‌ها، شرکت غذایی نستله از جمله‌ی این شرکت‌هاست که از سال 2001 میلادی علنا کار خود را در ایران آغاز کرده است.»

در ادامه‌ی این بیانیه آمده: «امروز اقتصاد ایران در بخش تغذیه به خودکفایی نسبی رسیده و به طور عادی سرمایه‌گذاری شرکت‌های بیگانه در این بخش ضربه به شرکت‌های تولیدی داخلی و اقتصاد ملت ایران است؛ چه رسد به این که شرکت سرمایه‌گذار خارجی از مهمترین تامین‌کنندگان اقتصادی رژیمی­ست که موجودیت خود را جز در نابودی اقتصاد، فرهنگ و هویت مسلمانان جهان متصور نمی‌شود و اکنون بولدوزرهای این رژیم، هویت مسلمانان بلکه همه‌ی پیروان ادیان توحیدی را زیر گرفته است.»

این بیانیه در پایان می‌افزاید: «اکنون دو راه در پیش روی شرکت نستله می‌بینیم؛ تعطیلی تمامی شعبه‌های این شرکت در اسراییل و قطع حمایت آن از رژیم صهیونیستی که در این صورت بازار هفتاد میلیونی نفری ایران، بلکه بازار یک میلیارد و 500 میلیونی امت اسلامی بر روی فعالیت‌های تجاری سالم این شرکت مانند دیگر سرمایه‌گذاران خارجی امن و مستعد فعالیت‌های تجاری سالم خواهد بود؛ اما در صورت عدم توقف تامین اقتصادی رژیم صهیونیستی، دانشجویان ایرانی به تحریم خود علیه این شرکت ادامه می‌دهند و با اطلاع‌رسانی به ملت ایران نسبت به ماهیت روابط اقتصادی این شرکت با اصلی‌ترین دشمن ملت ایران و جهان اسلام زمینه‌ی تحریم عمومی را فراهم ساخته و گام‌های بعدی را عملی خواهند کرد.»

منبع : فودنا
[ سه شنبه 1385/11/24 ] [ 6:51 ] [ سید مسعود قاسمی ]

دانشگاه علوم پزشکي ايران 7 نوع توليدات غذايي را غيرقابل مصرف اعلام کرد: به گزارش روابط عمومي دانشگاه علوم پزشکي ايران ، سرپرست معاونت غذا و داروي اين دانشگاه ، مصرف اقلام مشروحه زير را ممنوع اعلام و از همه شهروندان درخواست کرد تا از مصرف موارد ذکر شده جدا خودداري کنند.
بنابر اين گزارش ، کشمش با نام تجاري تشريفات ، زعفران با نام تجاري متبرک خراسان کادو ، تخم مرغ شانسي با نام تجاري راک راک ، روغن زيتون با نام تجاري سنتي رودبار، قند بسته بندي سلوفان و قند شکسته با نام تجاري يلدا، نان شيريني با نام تجاري بهار شيراز و نمک غير تصفيه با عناوين تجاري دل نمک ، سفيد ، آيينه ، شفق ، صحاب ، فائز ، کومش ، آذرخش ، زهره ، کهن ، بلور ، فريد ، گل نمک روحي ، ممتاز ، سپيده ، ستاره ، صالح و گلها غيرقابل مصرف هستند. معاونت بهداشتي دانشگاه در صورت برخورد با مراکز توزيع ، نسبت به جمع آوري آنها اقدام مي کند.

[ یکشنبه 1385/07/30 ] [ 10:43 ] [ سید مسعود قاسمی ]

رییس سازمان صدا و سیما جمهوری اسلامی در دیدار با اعضای شورای عالی نظام پزشکی اعلام کرد که 60 درصد تبلیغات سلامت محور به صورت مجانی از صدا و سیما پخش می‌شود. او همچنین گفت که دستور داده تا تبلیغات مواد غذای مفید سلامت را که دارای محتوای پیام تبلیغ نشاط آور و خنده دارست با تخفیف بیشتری پخش شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، «عزت­الله ضرغامی» همچنین با اشاره به ‌این که 100 میلیارد تومان از بودجه­ی صدا و سیما که معادل نیمی از کل درآمد سازمانست، از محل آگهی های تبلیغاتی به دست می‌آید، گفت: «اگر از محل دیگری این درآمد جبران نشود؛ نمی‌توانیم پخش این گونه تبلیغات را متوقف کنیم.»

او افزود: «متاسفانه در بسیاری از آگهی­ها و تبلیغات بازرگانی که از صدا و سیما پخش می‌شود، فضای مصرف­زدگی تبلیغ می­شود که برخلاف شعارهای ارزشی ماست؛ اما چون محل دیگری برای جبران این درآمد وجود ندارد، ناگزیر از پخش این تبلیغات هستیم.»
«تبلیغات سلامت­محور در مورد بیماری­ها به خصوص در مورد بیماری وبا که سال گذشته مساله­ی جامعه شده بود، بسیار موثر بود؛ اما در مورد بیماری آنفلوانزای پرندگان به علت پیچیدگی مساله و گره­خوردن آن با صنعت مرغداری کشور با محدودیت­هایی مواجه هستیم؛ به همین علت، کمتر تبلیغات مرتبط با این بیماری در صدا و سیما برجسته می‌شود.»
او در پاسخ به پیشنهاد یکی از اعضای شورای عالی نظام پزشکی مبنی بر ایجاد شبکه مستقل سلامت، توضیح داد: «اکنون در رادیو یک شبکه­ی مستقل سلامت داریم؛ اما در صدا و سیما با توجه به این که توسعه­ی کمی شبکه‌ها جزو برنامه‌های سازمان نیست؛ امکان ایجاد چنین شبکه‌ای وجود ندارد. ضمن این که برنامه‌های متنوع و فراوانی با محوریت آموزش سلامت از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود.»
«شهاب­الدین صدر»، رییس سازمان نظام پزشکی نیز در پایان این نشست گفت: «با توجه به تصویب آیین­نامه­ی تبلیغات مواد غذایی، آرایشی و بهداشی در خردادماه امسال و ابلاغ آن از سوی سازمان نظام پزشکی به صدا و سیما، وزارت ارشاد و وزارت کشور برای اجرای نشست امروز به منظور مشورت و تعامل نزدیک جامعه پزشکی در این زمینه و نیز مسایل مرتبط با سلامت مردم تشکیل شد و پیشنهادهای دو طرف مورد بحث و توافق قرار گرفت.»

منبع: www.foodna.com

[ یکشنبه 1385/06/12 ] [ 15:53 ] [ سید مسعود قاسمی ]
نخستین همایش تخصصی، علمی و کاربردی زعفران ایران در روزهای 12 و 13 مهرماه امسال در توکیو، پایتخت ژاپن، برگزار می شود.

به گزارش خبرگزاری ایلنا، «علی شریعتی­مقدم»، رییس هیات­مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران ایران، با اعلام این خبر افزود: «این همایش با همکاری سازمان‌‏های حمایتی ژاپن از جمله «جترو» و با حمایت سازمان توسعه تجارت ایران برگزار می‌‏شود.»

او اظهارداشت: «برگزارکننده­ی این همایش، صندوق توسعه صادرات زعفران ایرانست و صادرکنندگان ایرانی و همچنین شرکت‌‏های مواد غذایی و دارویی و صنایع وابسته، استادان دانشگاه و رسانه‌‏های خبری ژاپن در این همایش شرکت می‌‏کنند.»
رییس هیات مدیره صندوق توسعه صادرات زعفران ایران ادامه داد: «هدف از این همایش توسعه صادرات زعفران ایران از طریق شناساندن خواص دارویی زعفران، به ویژه خاصیت نشاط­آور بودن و ضد سرطانی آنست.»
او ادامه داد: «همچنین صندوق توسعه صادرات زعفران ایران برنامه­ی سه ساله­ی صدور زعفران ایران به ژاپن را با کمک موسسات حمایتی ژاپن تنظیم خواهد کرد.»
شریعتی‌‏مقدم اضافه کرد: «در حاشیه­ی این همایش، صادرکنندگان زعفران ایران با شرکت در دوره‌‏های آموزشی و همایش­های جداگانه در مورد بسته‌‏بندی، به آخرین پیشرفت‌‏های فناوری در این زمینه و نیز نحوه­ی صادرات به ژاپن آشنا خواهند شد.»
او در پایان گفت: «ژاپن یکی از مهم‌‏ترین بازارهای هدف برای توسعه­ی صادرات زعفران ایران است و در میان 10 بازار منتخب قرار دارد.»

 

منبع: www.foodna.com 

[ یکشنبه 1385/06/12 ] [ 15:46 ] [ سید مسعود قاسمی ]
معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت روز شنبه، فهرست برخی از کالاهای غیرمجاز غذایی آرایشی و بهداشتی را اعلام کرد.

به‌گزارش روابط عمومی این معاونت، آلوچه و قره قورت جنگلی با نام تجاری «تم ترش» و پروانه ساخت جعلی به شماره 2534، آلوچه با نام تجاری «نادو نازی»، نمک با نام تجاری «ساهره»، چای با نام تجاری «سربلند»، عرق گزنه دوآتشه بانام تجاری «ترگل»، سرکه با نام تجاری «بهنام» و پروانه ساخت جعلی به شماره 12880 غیرمجازست.

بر اساس این گزارش، عرقیات گیاهی با نام تجاری «خوشبو»، قند با نام تجاری «پرین» و پروانه‌ساخت جعلی به‌شماره 15275و لواشک با نام تجاری «نیکومنظر» و پروانه ساخت جعلی به شماره 76630 غیرمجاز اعلام شده ‌است.

در بخش دیگری از این گزارش، ادویه با نام تجاری «کیمیا»، لواشک با نام ‌تجاری «سحرآمیز»، کلوچه سنتی مغزدار گردویی و پیراشکی با نام تجاری «آل رضا»، روغن زیتون با نام تجاری «مارلیک»، خشکبار با نام تجاری «فصیحی» دارای بر چسب جعلی از دیگر اقلام غیرمجاز اعلام شده است.

روابط عمومی معاونت غذا و داروی وزارت بهداشت از مراجع ذیربط خواست در صورت مشاهده این اقلام غیرمجاز در سطح بازار، اقدامات قانونی را معمول دارند.

منبع: سایت خبری صنایع غذایی
[ یکشنبه 1385/06/12 ] [ 15:43 ] [ سید مسعود قاسمی ]
در این این مطلیب می خواهیم شما را با سایت خبرگزاری غذا آشنا کنیم.

مطمعنا" این خبرگزاری تحول زیادی در زمینه صنایع غذایی ایجاد خواهد کرد و ما هم آرزوی موفقیت ایشان را در این زمینه از خداوند خواستاریم .

در این سایت مطالب بسیار ارزنده و بروز در زمینه صنایع غذایی در دسترس مخاطبین قرار می گیرد

که از جمله به اخبار صنایع غذایی وضعیت شرکتهای صنایع غذایی در بورس دوره های آموزشی و مقالات علمی گرفته تا نیازمندیها شرکتهای صنایع غذایی و بانک اطلاعاتی شرکتهای صنایع غذایی اشاره کرد.

به هر حال دیدن از  سایت خبرگزاری foodna خالی از لطف نیست .

 

[ پنجشنبه 1385/06/09 ] [ 21:45 ] [ سید مسعود قاسمی ]
در این نمایشگاه که در یکی از بزرگترین پارک های مرکزی شهر مسکو بر پا شده، بیش از هزار نفر از پرورش دهندگان زنبور عسل از استان ها و جمهوری های فدراسیون روسیه، بیش از صد نوع عسل و دیگر فرآورده‌های آن را به معرض نمایش و فروش گذاشته‌اند.

به گزارش واحد مرکزی خبر، تولید کنندگان عسل بیش از چهار هزار تن عسل تولید شده از شهد گل­ها و گیاهان متنوع را از جمهوری­های قفقاز جنوبی و سواحل دریای سیاه تا شرقی­ترین مناطق روسیه در ولا‌دی­وستوک عرضه کرده‌اند.

با توجه به تنوع محصولا‌ت عرضه شده از نظر طعم و رنگ، بازدیدکنندگان می­توانند قبل از خرید عسل مزه­ی نمونه­های مختلف را آزمایش کنند.

در این نمایشگاه که تا نیمه­ی مهرماه دایرست، انواع ‌عسل مایع، جامد، موم و فرآورده‌های دیگر آن به نمایش گذاشته شده است.

بهای هر کیلو عسل در این نمایشگاه دویست روبل، معادل شش هزار تومان است .

بازنشستگان و قهرمانان جنگ جهانی دوم می‌توانند در این نمایشگاه، عسل مورد نیاز خود را به ترتیب با ده و بیست درصد تخفیف خریداری کنند.

منبع: www.foodna.com

[ پنجشنبه 1385/06/09 ] [ 21:22 ] [ سید مسعود قاسمی ]
بر اساس مصوبه ای مجلس، ساخت گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، استخرهای پرورش ماهی و دیگر تولیدات کشاورزی و کارگاه‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی در روستاها، بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی بوده، تغییر کاربری محسوب نمی‌شود. موارد مذکور از شمول این ماده مستثنی بوده و با رعایت ضوابط زیست محیطی، با موافقت سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها بلامانع است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، در نشست علنی امروز مجلس، به جزییات طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها رسیدگی شد و ماده‌ی اول و دوم آن به تصویب رسید. بر اساس ماده‌ی یک طرح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها مصوب 1374 مجلس اصلاح می‌شود و بر اساس ماده‌ی دوم این طرح، تبصره‌های (1)، (2) و (3)  قانون حفظ کاربری اراضی و باغ‌ها به شرح زیر اصلاح و چهار تبصره‌ نیز به آن الحاق می‌شود.

طبق تبصره‌ی یک ماده‌ی 2، تشخیص موارد ضروری تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در هر استان بر عهده­ی کمیسیونی مرکب از رییس سازمان جهادکشاورزی، مدیر امور اراضی، رییس سازمان مسکن و شهرسازی، مدیرکل حفاظت محیط زیست آن استان و یک نفر نماینده‌ی استاندارست که به ریاست سازمان جهادکشاورزی تشکیل می‌گردد و نماینده‌ی دستگاه اجرایی ذی­ربط می‌تواند بدون حق رای در نشست­های کمیسیون شرکت نماید.

بر اساس تبصره‌ی دوم این ماده، مرجع تشخیص اراضی زراعی و باغ‌ها، وزارت جهادکشاورزی­ست و مراجع قضایی و اداری، نظر سازمان جهادکشاورزی ذی­ربط را در این زمینه استعلام خواهند نمود و گزارش سازمان مورد اشاره در مورد تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در رسیدگی‌های اداری و قضایی ملحوظ نظر قرار خواهد گرفت.

بر اساس تبصره‌ی دوم این ماده، مرجع تشخیص اراضی زراعی و باغ‌ها، وزارت جهادکشاورزی­ست و مراجع قضایی و اداری نظر سازمان جهادکشاورزی ذی‌ربط را در این زمینه استعلام خواهند نمود و گزارش سازمان مورد اشاره در مورد تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها در رسیدگی‌های اداری و قضایی ملحوظ نظر قرار خواهد گرفت.

طبق سومین تبصره از ماده‌ی 2 طرح مذکور، ادارات ثبت در موارد تفکیک، افراز و تقسیم اراضی زراعی و باغ‌ها و تغییر کاربری آنها، در خارج از محدوده‌ی قانونی شهرها و شهرک‌ها از وزارت جهادکشاورزی استعلام و نظر وزارت مذکور را اعمال نمایند.

بر اساس تبصره‌ی چهارم این ماده، ساخت گلخانه‌ها، دامداری‌ها، مرغداری‌ها، پرورش ماهی و دیگر تولیدات کشاورزی و کارگاه‌های صنایع تبدیلی و تکمیلی در روستاها، بهینه کردن تولیدات بخش کشاورزی بوده، تغییر کاربری محسوب نمی‌شود. موارد مذکور از شمول این ماده مستثنی بوده و با رعایت ضوابط زیست محیطی، با موافقت سازمان‌های جهادکشاورزی استان‌ها بلامانع است.

طبق تبصره‌ی 5، اراضی داخل محدوده‌ی قانونی روستاهای دارای طرح‌های هادی مصوب، مشمول ضوابط طرح هادی بوده، از کلیه‌ی ضوابط مقرر در این قانون مستثنی است.

طبق تبصره‌ی دیگر این ماده، به منظور تعیین روش کلی و ایجاد وحدت رویه­ی اجرایی و نظارت و ارزیابی عملکرد کمیسیون‌های موضوع تبصره‌ی یک این ماده، دبیرخانه‌ی مرکزی در وزارت جهادکشاورزی (سازمان امور اراضی) تشکیل می‌گردد.

بر اساس تبصره‌ی 7 ماده‌ی 2، تجدیدنظر در مورد تصمیمات کمیسیون‌های موضوع تبصره‌ی یک این ماده در مواردی که مجوز تغییر کاربری صادر شده با تشخیص و پیشنهاد وزارت جهادکشاورزی به عهده‌ی کمیسیونی به ریاست وزیر جهادکشاورزی یا نماینده‌ی تام‌الاختیار وی و با عضویت معاونان ذی­ربط وزارتخانه‌های مسکن و شهرسازی، کشور و سازمان حفاظت محیط زیست است و نماینده‌ی دستگاه اجرایی ذی­ربط می‌تواند حسب مورد و بدون حق رای در نشست­های مذکور شرکت نماید.

بر اساس ماده‌ی سوم از طرح اصلاح قانون حفظ کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها که بررسی شد؛ ولی رای‌گیری برای آن به نشست بعدی موکول شد، تغییر کاربری اراضی زراعی و باغ‌ها برای سکونت شخصی صاحبان زمین تا 500 متر مربع فقط برای یک بار و احداث دامداری‌ها، مرغداری‌ها، پرورش آبزیان، تولیدات گلخانه‌ای و هم‌چنین واحدهای صنایع تبدیلی و تکمیلی بخش کشاورزی و صنایع دستی مشمول پرداخت عوارض موضوع این ماده نخواهد بود.

به علاوه بر اساس این ماده، اراضی زراعی و باغ‌های مورد نیاز طرح‌های تملک دارایی‌های سرمایه‌ای مصوب مجلس (ملی– استانی) و طرح‌های خدمات عمومی مورد نیاز مردم از پرداخت عوارض موضوع این ماده مستثنی بوده، تابع قوانین و مقررات مربوطه است.

هم‌چنین تقویم و ارزیابی اراضی زراعی و باغ‌های موضوع این قانون به وسیله­ی کمیسیون سه نفره‌ای متشکل از نمایندگان سازمان جهادکشاورزی، استانداری و امور اقتصادی و دارایی استان در هر یک از شهرستان‌ها انجام می­گیرد. به علت به حد نصاب نرسیدن نمایندگان، برای این ماده رای‌گیری نشد.

منبع : www.foodna.com
[ پنجشنبه 1385/06/09 ] [ 21:21 ] [ سید مسعود قاسمی ]
سومين جلسه ستاد همايش با حضور مديران كارخانجات ، شركتها ، گروههاي توليد و موسسات پژوهشي صنعت غذاي منجمد در تاريخ 12/4/85 از ساعت 16 الي 18 در محل مركز آموزش صنعت غذاي تهران برگزار مي شود . در اين جلسه به بررسي اقدامات انجام شده از سوي كميته هاي علمي و اجرايي پرداخته خواهد شد. همچنين موضوع تشكيل كميته هاي تداركات و پشتيباني و تبليغات و تشريفات و تعيين مسئولين مربوطه نيز در دستور كار اين جلسه قرار دارد
[ سه شنبه 1385/04/13 ] [ 11:0 ] [ سید مسعود قاسمی ]
آقاي يونس ژائله سال 1341 در تبريز بدنيا آمده است ، دبيرستان را درتبريز گذرانده و با شروع جنگ تحميلي به جبهه رفته و سال 1362 براي تحصيل وارد دانشگاه تبريز شد و تا 127 واحد در رشته بيهوشي گذرانيد ، فعاليت توليدي خود را از سال 1371 با تاسيس واحد توليدي كوچكي در شهرك صنعتي تبريز كه آنموقع جديدا تاسيس شده بود و هنوز بياباني بيش نبود ، شروع نمود و هم اكنون يكي از بزرگترين شركتهاي صنعت بيسكويت و شكلات را بنام شيرين عسل هدايت مي نمايد. علاوه بر آن به خريد شركت سالمين پرداخته و نيز شركتهاي فراوري كاكائو و پخش سراسري ايران را تاسيس نموده است. در گروه آقاي ژائله حدود 5500 نغر مشغول كار بوده و سال 84 ،حدود 30 ميليون دلار صادرات داشته اند و از پروژه هاي آينده ايشان تاسيس يك شركت كشت و صنعت است. ايشان در نظر دارند از كشت محصولات و توليدشير تا پخش مواد غذايي فعاليت نمايند. اكنون بياناتي كوتاه از ايشان را به اطلاع ميرسانيم و انشااله در آتي مصاحبه مفصلي با ايشان خواهيم داشت .

متولي بخش غذا مشخص نيست ، علي رغم اينكه صنايع غذايي خصوصي است ولي رئيس زياد داريم ، فكر مي كنم صنعت بايستي برنامه ريزي و استراتژي معيني داشته باشد مثلا بحث اشتغال با شعار نمي شود ، شغل ايجاد نمود ، دولت بايستي منابع را هدر ندهد و بايستي صنايع را درست مصرف كند. براي اشتغال بايستي كميته ويژه تشكيل شود با اختيارات كامل ، ما به اشتغال مي توانيم كمك كنيم . من طرحي براي اشتغال دارم و آماده ام در ظرف مدت مشخص 100000 شغل در صنعت غذا ايجاد نمايم. و قول مي دهم بعد از 4 الي 5 سال جز موفقترين صنايع غذايي دنيا شويم. با اين سياستها و روش ها نمي شود صنعت ايجاد كرديك وقت تب پفك نمكي مي گيرد و زماني تب ماكاروني . ايجاد شغل در صنعت غذاست، توسعه صادرات از طريق اين صنعت است ، رفاه مردم در اين صنعت است ، شغل سريع در اين صنعت مي توان ايجاد كرد.
منبع: www.tafif.com
[ سه شنبه 1385/04/13 ] [ 10:55 ] [ سید مسعود قاسمی ]
به همت وزارت جهاد كشاورزي و دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس سومين همايش ضايعات محصولات كشاورزي در پاييز 85 برگزار مي گردد. جناب آقاي دكتر سحري دانشيار گروه صنايع غذايي دانشكده كشاورزي دانشگاه تربيت مدرس بعنوان دبير همايش مذكور برگزيده شده اند.

منبع: www.tafif.com
[ سه شنبه 1385/04/13 ] [ 10:52 ] [ سید مسعود قاسمی ]
خبرگزاري دانشجويان ايران - مشهد تحقيقات علمي از عوامل موثر در تبديل شدن زعفران به مزيت رقابتي استان خراسان است. مهندس ملک زاده، رييس پارک علم و فناوري خراسان در گفتگو با خبرنگار علمي پژوهشي خبرگزاري دانشجويان ايران( ايسنا) منطقه خراسان، با اشاره به اين که زعفران يک مزيت نسبي در خراسان است تاکيد کرد، مزيت نسبي زعفران در خراسان هنوز تبديل به يک مزيت رقابتي نشده است. وي ايجاد مراکز تحقيقات حرفه اي مثل پژوهشکده زعفران و انجام مطالعات و تحقيقات علمي را از عوامل موثر در تبديل شدن زعفران به مزيت رقابتي استان برشمرد و افزود: اين طرح از سوي پارک علم و فناوري پيشنهاد شده بود که در زمان حضور هيات دولت طرح احداث آن در شهرستان تربت حيدريه که محل توليد زعفران است به تصويب رسيد. وي افزود: پارک علم فناوري براي حمايت از اين پژوهشکده به لحاظ تجهيزات آزمايشگاهي، علمي و نيروي انساني و همچنين زير ساخت هاي نرم افزاري و سخت افزاري آماده همکاري مي باشيم . رييس پارک علم و فناوري خراسان با تاکيد بر توجيه علمي و اجرايي وجود چنين پژوهشکده هايي گفت: با تاسيس چنين مراکزي و بومي سازي تکنولوژي هاي مورد نياز مناطق مي توان از مهاجر فرستي مناطق با پتانسيل‌هاي خوب کشاورزي و صنعتي جلوگيري کرد. شايان ذکر است مجري اين طرح در سال اول دانشگاه فردوسي مشهد مي باشد.

منبع:www.tafif.com

[ سه شنبه 1385/04/13 ] [ 10:46 ] [ سید مسعود قاسمی ]
1- دومین نمایشگاه بین المللی محصولات ، ماشین آلات و مواد اولیه نان ، بیسکویت ، شیرینی و شکلات وب سایت : www.tabrizfair.ir زمان برگزاری : 1385/03/07 - 1385/03/03 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی تبریز تبریز - کیلومتر 5 جاده تبریز -تهران - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی تبریز برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی تبریز تلفن : 6373708-0411 تلفن : 8-6373851-0411 فکس : 60-6373850-0411 پست الکترونیک : info@tabrizfair.ir وب سایت : www.tabrizfair.ir آدرس : تبریز – کیلومتر 5 جاده تبریز-تهران – محل دائمی نمایشگاه بین المللی تبریز گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

2-نمایشگاه شیرینی ، شکلات ، نان و ماشین آلات وابسته وب سایت : www.mashadfair.com زمان برگزاری : 1385/04/06 - 1385/04/03 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی مشهد مشهد - انتهای بلوار وکیل آباد - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی خراسان برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی مشهد تلفن : 5013000-0511 تلفن : 5153932-0915 فکس : 5018000-0511 پست الکترونیک : info@expo.ir وب سایت : www.mashadfair.com / www.expo.ir آدرس : مشهد - انتهای بلوار وکیل آباد - محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 3- نمایشگاه صنایع غذایی و تبدیلی وب سایت : www.farsfair.com زمان برگزاری : 1385/04/23 - 1385/04/19 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی شیراز شیراز - شهرک گلستان - محل دایمی نمایشگاه های بین المللی شیراز برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی شیراز تلفن : 9-6287758-0711 تلفن : 6264067-0711 فکس : 6294441-0711 پست الکترونیک : info@farsfair.ir وب سایت : www.farsfair.ir آدرس : شیراز - بلوار ستارخان - قبل از سازمان مسکن و شهر سازی - روبروی بانک صادرات - شماره 339 - صندوق پستی 1415-71345 گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 4- هفتمین نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی ، کشاورزی و دامی وب سایت : www.mashadfair.com زمان برگزاری : 1385/05/09 - 1385/05/05 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی مشهد مشهد - انتهای بلوار وکیل آباد - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی خراسان برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی مشهد تلفن : 5013000-0511 تلفن : 5153932-0915 فکس : 5018000-0511 پست الکترونیک : info@expo.ir وب سایت : www.mashadfair.com / www.expo.ir آدرس : مشهد - انتهای بلوار وکیل آباد - محل دائمی نمایشگاه بین المللی مشهد گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 5- اولین نمایشگاه محصولات ، ماشین آلات و مواد اولیه نان ، بیسکویت ، شیرینی و شکلات وب سایتی برای این نمایشگاه ثبت نشده است زمان برگزاری : 1385/06/19 - 1385/06/16 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی ارومیه ارومیه - پارک جنگلی - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی آذربایجانغربی برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی آذربایجان غربی تلفن : 3369904-0441 تلفن : 4-3370903-0441 فکس : 3369905-0441 پست الکترونیک : urmia-fair@yahoo.com وب سایت : www.urmia-fair.com آدرس : ارومیه - پارک جنگلی - محل دائمی نمایشگاههای بین المللی آذربایجان غربی گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 6- ششمین نمایشگاه مواد غذایی وب سایت : www.hamedanfair.com زمان برگزاری : 1385/06/27 - 1385/06/22 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی همدان همدان - میدان عاشورا - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی استان همدان برگزار کننده : ستاد اجرایی شرکت نمایشگاههای بین المللی استان همدان روابط عمومی : منیره ترکمن - فاطمه حسنی پیام تلفن : 2548685-0811 تلفن : 6-2546741-0811 فکس : 2544130-0811 وب سایت : www.hamedanfair.com آدرس : همدان - میدان عاشورا - محل دائمی نمایشگاههای بین المللی همدان گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 7- سومین نمایشگاه تخصصی مواد غذایی وب سایت : www.krshfair.com زمان برگزاری : 1385/07/14 - 1385/07/01 مکان برگزاری : نمایشگاه بیستون کرمانشاه کرمانشاه - بلوار شهید بهشتی - روبروی پالایشگاه - پارک شاهد - محل دائمی نمایشگاه بیستون کرمانشاه برگزار کننده : شرکت نمایشگاه های بین المللی کرمانشاه مدیر عامل : محمود بهرامی روابط عمومی : خانم یزدانی تلفن : 8-8371033-0831 فکس : 8-8371033-0831 پست الکترونیک : krshfair_org@yahoo.com وب سایت :www.krshfair.com گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 8- سومین نمایشگاه بین المللی مواد غذایی و صنایع وابسته وب سایتی برای این نمایشگاه ثبت نشده است زمان برگزاری : 1385/08/07 - 1385/08/04 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی ارومیه ارومیه - پارک جنگلی - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی ارومیه برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی آذربایجان غربی تلفن : 3369904-0441 تلفن : 4-3370903-0441 فکس : 3369905-0441 پست الکترونیک : urmia-fair@yahoo.com وب سایت : www.urmia-fair.com آدرس : ارومیه - پارک جنگلی - محل دائمی نمایشگاههای بین المللی آذربایجان غربی گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 9- پنجمین نمایشگاه بین المللی محصولات ، ماشین آلات و مواد اولیه نان ، بیسکویت ، شیرینی و شکلات ایران وب سایتی برای این نمایشگاه ثبت نشده است زمان برگزاری : 1385/08/09 - 1385/08/06 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی تهران تهران - بزرگراه چمران - روبروی هتل آزادی مسئول مرتبط در نمایشگاه تهران : آقای حاجی زاده 21912562 برگزار کننده : انجمن شیرینی و شکلات مدیر عامل : آقای علی موحد تلفن : 88752556-021 تلفن : 88761483-021 فکس : 88752556-021 پست الکترونیک : info@iran-icf.com وب سایت : www.iran-icf.com آدرس : خیابان بهشتی ـ خیابان قنبرزاده ـ خیابان دوازدهم ـ پلاک 41 گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 10- اولین نمایشگاه تخصصی نان ، شیرینی ، شکلات و بیسکویت وب سایتی برای این نمایشگاه ثبت نشده است زمان برگزاری : 1385/08/28 - 1385/08/24 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی گرگان گرگان - جورجان - انتهای بلوار جورجان - بعد از جورجان 11 برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی گرگان تلفن : 2239281-0171 تلفن : 2220277-0171 فکس : 2233200-0171 گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 11- اولین نمایشگاه بین المللی شیر، فراورده های لبنی، پروتینی، آشامیدنیها و تجهیزات وابسته وب سایتی برای این نمایشگاه ثبت نشده است زمان برگزاری : 1385/11/30 - 1385/11/25 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی زاهدان زاهدان - خیابان دانشگاه - روبروی دانشگاه آزاد برگزار کننده : شرکت نمایشگاههای بین المللی سیستان و بلوچستان تلفن : 6-3219275-0541 فکس : 6-3219275-0541 آدرس : خیابان بهشتی - مجتمع تجاری مهران - طبقه همکف - واحد 1 گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 12- چهارمین نمایشگاه بین المللی صنایع غذایی وب سایت : www.isfahan-fair.com زمان برگزاری : 1385/12/12 - 1385/12/09 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی اصفهان اصفهان - پل تاریخی شهرستان - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی اصفهان برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی اصفهان تلفن : 2606057-0311 تلفن : 2-2606601-0311 فکس : 2606059-0311 وب سایت : www.isfahan-fair.com آدرس : اصفهان - خیابان 22 بهمن - خیابان علامه امینی گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی

 13- سومین نمایشگاه تخصصی شیرینی ، شکلات ، نوشیدنیها و صنایع وابسته وب سایت : www.isfahan-fair.com زمان برگزاری : 1385/12/12 - 1385/12/09 مکان برگزاری : نمایشگاه بین المللی اصفهان اصفهان - پل تاریخی شهرستان - محل دایمی نمایشگاههای بین المللی اصفهان برگزار کننده : شرکت سهامی نمایشگاههای بین المللی اصفهان تلفن : 2606057-0311 تلفن : 2-2606601-0311 فکس : 2606059-0311 وب سایت : www.isfahan-fair.com آدرس : اصفهان - خیابان 22 بهمن - خیابان علامه امینی گروه نمایشگاهی : کشاورزی ، دامپروری ، شیلات ، مواد غذایی منبع : www.parstradeshow.com

[ سه شنبه 1385/03/02 ] [ 12:40 ] [ سید مسعود قاسمی ]
طبق آخرین اطلاعیه سازمان سنجش و آموزش کشور در تاریخ 27/2/85 کاردانی به کارشناسی ناپیوسته صنایع غذایی نیز به رشته های آزمون کارشناسی ناپیوسته افزوده شد . بر اساس همین اطلاعیه دروس اختصاصی و ضرایب آنها به شرح زیر می باشد . 1- رياضيات (با ضريب 2). 2- فيزيك (با ضريب 1). 3- شيمي و تجزيه مواد غذايي (با ضريب3). 4- ميكروبيولوژي مواد غذايي (با ضريب 2). 5- اصول نگهداري و تكنولوژي محصولات غذايي (با ضريب 4). این موفقیت را به جامعه صنایع غذایی کشور تبریک عرض می نماییم ، واز کلیه عزیزانی که برای محقق شدن این امر زحمت کشیدن و کلیه دوستانیکه با فرستادن نامه و ... به مسئولین برای افزودن این رشته به آزمون کارشناسی ناپیوسته تلاش کردند خسته نباشید عرض نموده و موفقیت آنان را در دیگر عرصه ها از خداوند منان آرزومندیم. شما می توانید اطلاعیه سازمان سنجش را در آدرس زیر مشاهده کنید. http://82.205.170.4/News/Kard2Karsh/1385/850225_EslahDaf.htm
[ پنجشنبه 1385/02/28 ] [ 12:46 ] [ سید مسعود قاسمی ]
یك متخصص تغذیه گفت: ‌افراد می‌توانند با حذف مواد غذایی آلرژی‌زا به مرور زمان این بیماری را درمان كنند. دكتر مسعود كیمیاگر در خصوص آلرژی‌زایی بعضی از مواد غذایی گفت: ‌تعریف آلرژی یك تعریف بسیار وسیعی است كه به اشكال مختلف در افراد بروز می‌كند كه می‌تواند عوارض ضد و نقیضی را در بدن انسان ایجاد كند؛ مثلا در بعضی افراد می‌تواند مواد غذایی باعث یبوست و در بعضی دیگر باعث اسهال شود . وی ادامه داد: مواد غذایی مانند گوجه فرنگی، بادمجان، توت فرنگی، شكلات، سفیده تخم مرغ، كیوی و ... جزو آن دسته از مواد هستند كه در افراد می‌تواند باعث ایجاد حساسیت شود. استاد تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی افزود: افراد بایستی از مصرف مواد غذایی كه به آنها حساسیت دارند تا حد امكان اجتناب كنند و در حقیقت تنها راه جلوگیری از آلرژی حذف یكی از موادی است كه باعث ایجاد آلرژی می‌شود و جز این درمانی برای این بیماری وجود ندارد. دكتر كیمیاگر در خصوص حساسیت در زنان باردار به ایسنا گفت: حساسیت مواد غذایی در زنان باردار متفاوت با بقیه افراد نیست ولی چون این افراد در این دوران حساس‌تر از قبل هستند و تصور می‌كنند كه نسبت به بعضی از مواد غذایی حساسیت شدیدتری دارند. وی ادامه داد: با توجه به این كه در زمان بارداری ترشح بعضی از هورمون‌ها افزایش می‌یابد باعث می‌شود كه این افراد نسبت به قبل به مواد غذایی حساسیت بیشتری نشان دهند. دكتر كیمیاگر خاطرنشان كرد: در موارد بسیار نادری آلرژی به مواد غذایی می‌تواند كشنده باشد ولی این به این معنا نیست كه افراد از مصرف بعضی از مواد غذایی منع شوند بلكه بایستی از جایگزین‌های این مواد استفاده كنند تا بتوانند مواد معدنی مورد نیاز بدن خود را از طریق دیگری تامین كنند. استاد رشته تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی اظهار كرد:‌ حساسیت معمولا در سنین پایین شایع‌تر است و در بزرگسالی كمتر می‌شود و در بعضی مواقع ممكن است چند هفته تا چند ماه طول بكشد تا افراد متوجه شوند كه به چه موادی حساسیت دارند. منبع:http://www.aftab.ir
[ سه شنبه 1385/02/19 ] [ 10:21 ] [ سید مسعود قاسمی ]

سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد (فائو) در ريشه كن كردن ويروس H5N1 شكست خورده است،
به گزارش خبرنگار خبرگزاري كشاورزي ايران، جوزف دومنكر يكي از مقامات برجسته فائو با بيان اين مطلب گفت: علي رغم اقدامات ما همچنان اين ويروس در بسياري از مناطق جهان مشاهده مي شود،
وي در ادامه افزود: معدوم سازي گسترده پرندگاني كه مشكوك به ويروس H5N1 آنفلوآنزاي حاد طيور هستند تاثير چنداني در جلوگيري از شيوع اين بيماري در سراسر جهان ندارد.
دومنكر در پايان اظهار داشت: لازم است كه اقدامات ديگري را در اين شرايط انجام دهيم تا بتوانيم از شيوع گسترده اين بيماري در جهان جلوگيري كنيم.
منبع:www.agr.i

[ شنبه 1384/12/27 ] [ 17:21 ] [ سید مسعود قاسمی ]
پس از بررسي بيش از 300 نوع ژنوتيپ لوبيا، چهار رقم مقاوم به بيماري سوختگي معمولي باكتريايي شناسايي شد،
مهندس دري- رئيس ايستگاه تحقيقات ملي لوبياي خمين با اعلام اين مطلب در گفت و گو با خبرگزاري كشاورزي ايران (ايانا) گفت: بيماري سوختگي معمولي باكتريايي با نام علمي Xantamonus(c.b.b) يكي از خطرناكترين بيماريهاي محصول لوبيا است كه يكي از اولويتهاي تحقيقاتي اين ايستگاه نيز هست و توسط نوعي باكتري ايجاد مي شود.
وي در خصوص سابقه اين بيماري در ايران گفت: براي اولين بار در سال 81-1380 اين بيماري در استان مركزي و لرستان شناسايي شد.
مهندس دري در ادامه گفت: عامل اين بيماري در دماي 25 تا 30 درجه سانتيگراد و رطوبت بالاي 50 درصد، مي تواند گسترش پيدا كند و در مزارع آلوده، ميزان خسارت مي تواند به بيش از 80 درصد هم برسد.
وي لكه دار شدن گياه، بدشكلي و كاهش محصول در هكتار را از مهمترين علائم خسارتزاي اين محصول ذكر كرد و افزود: استفاده از ارقام مقاوم براي پيشگيري از اين بيماري نسبت به ساير روشها، از جمله استفاده از سموم شيميايي و روشهاي زراعي و بهداشتي ارجحيت دارد.
مهندس دري افزود: دسترسي به چهار لاين متحمل به بيماري براي اولين بار در كشور انجام شده است و محققان اين ايستگاه به دنبال توليد ارقام ايمن هستند كه به صورت صددرصد نسبت به اين بيماري مقاومت داشته باشد.
وي در پايان گفت: اين رقم و ساير ارقام مقاوم و متحمل به انواع آفات و بيماريها در اين ايستگاه توليد شده است اما متاسفانه هنوز متولي خاصي براي توليد انبوه اين بذرها وجود ندارد، اميد است كه شركت و ارگان خاصي براي تكثير انبوه بذرهاي اصلاح شده ايجاد شود.

منبع:شبکه علمی کشاورزی و منابع طبیعی ایران

[ شنبه 1384/12/27 ] [ 17:13 ] [ سید مسعود قاسمی ]
وزيرصنايع و معادن, در جريان افتتاح چند واحد توليدي در اروميه اعلام كرد:توليد با كيفيت،قيمت‌‏گذاري مناسب ،پي‌‏گيري بازارهاي صادراتي، انجام طراحي و تحقيقات، تنوع توليد و آموزش نيروي انساني بايد از دغدغه‌‏هاي مديران واحدهاي توليدي باشد.
به گزارش خبرگزاري كار ايران, ايلنا, به نقل از روابط عمومي وزارت صنايع و معادن، اسحاق جهانگيري در مراسم افتتاح طرح توسعه تراكتورسازي اروميه گفت: تا پايان امسال60 هزار دستگاه تراكتور توليد مي‌‏شود كه كمك شاياني به بخش كشاورزي كشور خواهد كرد.
وي افزود: استان آذربايجان غربي استعداد خدادادي در بخش كشاورزي دارد و بايد صنايع تبديلي كشاورزي در اولويت برنامه‌‏هاي آن باشد.
مهندس جهانگيري ادامه داد: بيش از هشت هزار واحد صنايع غذايي در كشورفعاليت دارند و ميزان صادرات آنها در سال گذشته به210 ميليون دلار رسيده است,كه نشان از رشد 18 درصدي صادرات نسبت به سال قبل از آن دارد.
وي گفت: از كل حساب ذخيره ارزي700 ميليون دلار به بخش صنايع غذايي تخصيص يافته كه تاكنون450 ميليون دلار آن گشايش اعتبار شده است.
جهانگيري افزود: استان آذربايجان غربي حدود 1/1 درصد سرمايه، 1/2 درصد اشتغال و 7/2 درصد تعداد پروانه‌‏هاي بهره‌‏بردراي در بخش صنعت كشور را به خود اختصاص داده است.
طبق اين گزارش, در جريان سفر وزير صنايع و معادن به اروميه كارخانه آذرقند نقده مورد بازديد قرارگرفت و واحدهاي صنعتي آذرشهد، آفتاب اروميه و طرح توسعه واحدهاي سارال صنعت، لوله و پروفيل اروميه، ساسان شهد و تراكتور سازي اروميه (ريخته‌‏گري) افتتاح و به بهره‌‏برداري رسيد.
منبع:www.ilna.ir
[ شنبه 1384/12/27 ] [ 16:51 ] [ سید مسعود قاسمی ]
‌‌نخستين‌ سمينار امنيت‌ مواد غذايي‌ از سوي‌ حوزه‌ معاونت‌ پژوهشي‌ و باشگاه‌ پژوهشگران‌ جوان‌ واحد سوادكوه‌ با شعار <امنيت‌ غذايي‌ يعني‌ سلامت‌ همه‌ جانبه‌ جامعه> در اين‌ واحد دانشگاهي‌ برگزار مي‌شود.
‌‌به‌ گزارش‌ خبرگزاري‌ آنا در اين‌ سمينار يك‌ روزه‌ كه‌ در 28 آبان‌ ماه‌ سال‌ جاري‌ برگزار مي‌شود، روش‌هاي‌ نگهداري، تهيه، توليد، توزيع‌ و عرضه‌ مواد غذايي‌ همچنين‌ كاربرد بيوتكنولوژي‌ در صنعت‌ غذا، بهداشت‌ مواد غذايي، افزودني‌هاي‌ خوراكي، كاربرد غذا و دارو در امنيت‌ مواد غذايي‌ مورد بررسي‌ قرار مي‌گيرد. همچنين‌ ديدگاه‌هاي‌ اقتصادي‌ امنيت‌ غذا از ديگر موضوعات‌ اين‌ سمينار است.
[ شنبه 1384/12/27 ] [ 16:11 ] [ سید مسعود قاسمی ]

وزيرصنايع و معادن، در بازديد از واحدهاي صنعتي و معدني استان آذربايجان شرقي، گفت: واحدهاي صنعتي ومعدني بايد با نوآوري, خلاقيت, بازاريابي, تحقيقات و ارتقاي كيفيت محصولات براي حضور در بازارهاي جهاني تلاش كنند.
مهندس اسحاق جهانگيري، با بيان اين مطلب، گفت: واحدهاي صنعتي بايد در ساخت محصولات به دانش روز مجهز شوند و ضمن ارتباط مستمر با دانشگاه‌‏ها, دانش فني معتبر جهاني را كسب كنند.
جهانگيري، دربازديد از واحدهاي بسته بندي وصنايع غذايي استان آذربايجان شرقي, يكي از مهمترين شرايط حضور در بازارهاي جهاني را نحوه مناسب بسته بندي كالاها ذكر كرد و افزود: صنعتگران بايد با اصلاحات ساختاري در بنگاه‌‏ها همواره خود را در فضاي رقابتي احساس كنند و شكل بگيرند.
وي، اصلاحات ساختاري انجام شده در برنامه سوم را ناكافي دانست و خواستار توجه جدي به اصلاحات ساختار در برنامه چهارم شد.
جهانگيري، همچنين تاكيد كرد: نظام تعرفه‌‏اي كشور بايد در يك دوره پنج ساله مديريت شود و ميزان تعرفه برخي كالاها كه در حد بالايي بوده و كاهش يابد يا برعكس.
وزير صنايع و معادن، صنايع غذايي را تامين كننده امنيت غذايي كشور دانست و افزود: صنايع غذايي هنگامي كامل است كه علاوه بر ارايه خدمات به بخش كشاورزي نيازهاي آن را مرتفع كند؛ لذا در راستاي تامين نيازهاي كشاورزي, صنعت كشور با ساخت ماشين آلات كشاورزي, حداكثر بهره‌‏وري از آب و زمين زراعي را ميسر مي‌‏كند.

منبع:ایلنا

[ شنبه 1384/12/27 ] [ 16:5 ] [ سید مسعود قاسمی ]

وزير صنايع و معادن در دزفول گفت:وزارت صنايع با اعطاي وامهاي ارزي و ريالي طرحهاي داراي توجيه اقتصادي را مورد حمايت قرار مي دهد. "مهندس اسحاق جهانگيري" روز دوشنبه هفته جاري در آيين افتتاح كارخانه خميرمايه خوزستان در دزفول گفت: وزارت صنايع و معادن از طرحهاي داراي توجيه اقتصادي باپرداخت وام ارزي با حداقل 4 درصد سود و بازپرداخت 8 ساله حمايت مي كند. وي با بيان اين نكته كه انقلاب اسلامي ايران طي 23 سال گذشته به بسياري از اهداف خود دست يافته است گفت: در شرايط فعلي يكي از مسايل مهم كشور مسئله اقتصاد و توسعه اقتصادي است. "وزير صنايع و معادن" افزود: كشوري كه داراي استعدادهاي بالا و ثروت زيادي است نبايد از نظر اقتصادي مشكل داشته باشد و دولت بايد بستري فراهم كند تا فرآيند توسعه اقتصادي در كشور از روند مطلوبتري برخوردار گردد. مهندس جهانگيري ضمن ناكارآ دانستن اقتصاد با سيستم دولتي گفت: با توجه بهاينكه دولت يك بنگاه دارخوب نيست لذا بايد سرمايه گذاري را هدابت كرد تا سرمايه مردم در بخشهاي مختلف فعال شود. وي افزود: در برنامه سوم توسعه، دولت ضمن كوچك كردن بدنه خود قصد واگذاري بسياري از كارها را به مردم دارد تا آنان بتواند با توجه به استعداد بالاي خود در بخش اقتصاد نقش فعالتري داشته باشند. وزير صنايع و معادن با بيان اينكه از دو سال پيش در بخش صنعت هرگونه يارانه و رانت برچيده شده است، گفت: در شرايط فعلي هر كس كه ميخواهد وارد صنعت شود بايد به خود متكي باشد و افرادي صنعتگر مي شوند كه متكي به فكر خود بوده و طبق يك تفكر علمي پيشرفته عمل كنند. مهندس جهانگيري همچنين با بيان اينكه در برنامه سوم توسعه سرمايه گذاري به سمت صنايع با تكنولوژي پيشرفته سوق خواهد يافت گفت: ما حداقل تا 4 الي 5 سال آينده حتي اگر واردات را با تعرفه آزاد كنيم، تعرفههايي خواهيم گذاشت كه رقابت خارجي در بازار ايران به راحتي امكانپذير نباشد. وي ضمن انتقاد از عدم برخورد با قاچاق كالا به كشور گفت: متاسفانه قاچاق كالا صنعت ما را بشدت آزار داده و ما به عنوان متولي امر توليد هر چه فرياد ميزنيم كسي نيست كه جلوي قاچاق كالا را بگيرد ازاين رو، بطور حتم در چند سال آينده تعرفه هايي اعمال خواهيم كرد تا واحدهاي صنعتي براي ورود به بازار رقابت بين المللي تمرين كنند. وزير صنايع و معادن در بخش ديگري از سخنان خود گفت: در كشور ما صنايع غذايي رتبهاول را داشته و هماينك 20 تا 25 درصد ارزش افزوده صنعت در بخش صنايع غذايي است و هم اكنون 200 هزار نفر به طور مستقيم در واحدهاي صنايع غذايي مشغول به كار هستند. مهندس جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به توانمنديها و نقاط بالقوه اقتصادي شهرستان دزفول به خصوص در بخش كشاورزي گفت: دزفول ميتواند به يكي از نقاط قوت صنعت غذايي كشور تبديل شود و ما اين آمادگي را داريم تا از سرمايه گذاران در واحدهاي مختلف توليدي دزفول حمايت كنيم. وي همچنين احداث كارخانه بزرگ خميرمايه خوزستان در دزفول را يكي از طرحهاي مهم كشور ذكر كرد و گفت: احداث اين كارخانه كه از تكنولوژي بالايي برخوردار است علاوه بر ايجاد اشتغال، در كاهش ضايعات نان و توليد نان با كيفيت بالا نيز نقش بسزايي دارد. كارخانه خميرمايه خوزستان به عنوان مهمترين و بزرگترين واحد توليدي در شهرستان دزفول با هدف محروميت زدايي، اشتغالزايي و تامين بهداشت تغذيه با ظرفيت توليد 3000 تن خمير مايه خشك در سال توسط وزير صنايع و معادن راه اندازي شد. براي احداث اين كارخانه كه در زميني به مساحت 5/6 هكتار بنا شده 63 ميليارد ريال سرمايه گذاري شده است. ايجاد اشتغال براي 120 نفر، تامين نياز داخل به خمير مايه و صادرات آن به خارج از كشور و نيز استفاده از تكنولوژي پيشرفته در توليد اين ماده از ديگر اهداف راه اندازي اين واحد بزرگ توليد در دزفول بوده است.

منبع:www.irna.ir

[ شنبه 1384/12/27 ] [ 16:2 ] [ سید مسعود قاسمی ]

معاون غذا و داروي دانشگاه علوم پزشكي آذربايجان‌غربي گفت:‌آزمايشگاه كنترل موادغذايي براي كنترل ميزان پاتولين‌هاي باقي مانده در كنسانتره ميوه‌ها به دستگاههاي hplc و اتميك مجهيز شده است.

دكتر جلال غفارزاده در گفت‌وگو با ايسنا افزود: بنابر تصميم اتخاذ شده در مورد توليد و صادر نشدن كنسانتره سيبهايي كه ميزان پاتولين باقي مانده در آنها از ميزان استاندارد ان يعني حداكثر ppm50 بيشتر باشد، با تجهيز آزمايشگاه كنترل موادغذايي به اين دستگاه، سعي بر كنترل اين كنسانتره‌ها شده تا ضمن تضمين سلامتي براي مصرف داخلي، در صادرات اين مواد نيز توفيق داشته باشيم.

وي ميزان پاتولين باقي مانده در كنسانتره سيب را از آيتم‌هاي موثر در صادرات اين مورد دانست و اظهار داشت: در استان آذربيجان‌غربي اين ميزان بيشتر از حد مجاز بوده و يكي ازدلايل عدم توفيق در صادرات است.

وي استان آذربايجان‌غربي را بزرگترين توليدكننده كنسانتره و آب ميوه در كشور ذكرو تصريح كرد:‌65 درصد آب ميوه و كنسانتره كشور در اين استان توليد مي‌شود و اين ميزان به دلايلي چون وجود مواد اوليه كافي و وجود 15 واحد توليدي صنعتي در استان برمي‌گردد.

منبع:ایسنا

[ شنبه 1384/12/27 ] [ 15:50 ] [ سید مسعود قاسمی ]

عضو هيئت علمي مركز تحقيقات كشاورزي و منابع طبيعي همدان گفت: عمل پرتودهي موادغذايي با استفاده از انرژي هسته اي به عنوان نوعي فرآوري سالم و مؤثر براي نگهداري غذاست.
به گزارش خبرگزاري جمهوري اسلامي، فرزاد گودرزي، با اشاره به كاربردهاي روش پرتودهي در صنايع غذايي افزود: براساس اتفاق نظر انجمن غذا و داروي آمريكا، آژانس بين المللي انرژي اتمي و سازمان بهداشت جهاني اشعه دهي موادغذايي در سال1983 پذيرفته شده است.
وي با بيان اينكه، انجمن غذا و داروي آمريكا غير سمي بودن غذاهاي پرتودهي شده را اثبات كرده، اظهار داشت: براي پرتودهي موادغذايي استاندارد عمومي با كد مخصوص تدوين شده است.
وي گفت: پرتودهي مود غذايي فرآيندي است كه در آن غذا در معرض تشعشع منابع كنترل شده راديو اكتيو يا پرتوهاي شتاب يافته «بتا» قرارمي گيرد تا جمعيت ميكروب ها و آفات موادغذايي و فعاليت آنزيمهاي آن محدود شود.
گودرزي افزود: اشعه دهي در مقايسه با ساير روش هاي سالم سازي از جمله كنسرو، پاستوريزه و استرليزه به دليل آنكه ماده غذايي اساساً با افزايش دما مواجه نمي شود، آسيب كمتري به تركيبات مغذي وارد مي كند، به همين علت از پرتو دهي به عنوان پاستوريزاسيون سرد يادمي شود.

منبع:سايت نشريه كيهان

[ جمعه 1384/12/26 ] [ 15:8 ] [ سید مسعود قاسمی ]
تازه‌ترين تحقيقات نشان مي‌دهد كساني كه مقادير زيادي سبزي، ميوه، و غلات سبوس‌دار مصرف مي‌كنند سطح فشار خون آنها مطلوب‌تر از افراد گوشت خوار است.
  
  
 اين يافته‌ها توصيه در مورد مصرف بيشتر غذاهاي گياهاي براي حفظ سلامت قلب و عروق را مورد تاكيد قرار مي‌دهد.

محققان با مطالعه ‪ ۴۷۰۰‬فرد ميانسال در چهار كشور دريافتند كساني كه پروتيين گياهي بيشتري شامل غلات ،حبوبات، ميوه، و سبزيجات مصرف مي‌كنند فشار خون آنها پايين‌تر است. حتي جذب اندكي كالري بيشتر از پروتيين گياهي منجر به كاهش فشار خون مي‌شود.

دكتر پل اليوت از امپريال كالج لندن مي‌گويد فوايد ظاهري اين نوع تغذيه مستقل از ديگر عوامل مانند ورزش، مصرف نمك و وزن بدن است.

اين يافته‌ها توصيه در مورد مصرف غذاهاي گياهي بيشتر براي جلوگيري از ازدياد فشار خون و بيماريهاي مرتبط با آن يعني بيماري قلبي و نارسايي كليوي را مورد تاكيد قرار مي‌دهد.

در اين مطالعه ‪ ۴۶۸۰‬فرد ‪ ۴۰‬تا ‪ ۵۹‬ساله در كشورهاي انگليس، آمريكا، چين، و ژاپن مورد بررسي قرار گرفتند. در مدت شش هفته انجام اين تحقيق فشار خون داوطلبان چندين بار اندازه‌گيري شد و نوع تغذيه آنها ثبت گرديد.

اين مطالعه نشان داد با مصرف بيشتر پروتيين گياهي ميانگين فشار خون كاهش مي‌يابد. عكس اين تاثير در مورد مصرف پروتيين حيواني صدق مي‌كند. اين ارتباط ظاهرا ناشي از وزن بيشتر كساني است كه گوشت و لبنيات بيشتر مصرف مي‌كنند.

علت ارتباط پروتيين‌هاي گياهي با فشار خون پايين تر مشخص نيست. مصرف زياد پروتيين گياهي جذب الياف و منيزيم را افزايش مي‌دهد كه اين دو ماده تاثير مفيدي بر فشار خون دارند.پروتيين‌هاي گياهي حاوي اسيدهاي آمينه خاصي هستند كه به كنترل فشار خون كمك مي‌كنند.

اين محققان دريافتند كساني كه پروتيين گياهي را بيشتر از پروتيين حيواني مصرف مي‌كنند تركيب اسيد آمينه در آنها بسيار متفاوت با كساني كه رژيم غذايي سرشار از فراورده‌هاي حيواني دارند. اين امر اين احتمال را مطرح مي‌كند كه فوايد فشار خون به خاطر وجود اسيدهاي آمينه خاصي است كه به مقدار زياد در غذاهاي گياهي يافت مي‌شود.

منبع:www.agr.ir

[ جمعه 1384/12/26 ] [ 15:5 ] [ سید مسعود قاسمی ]
بيست و هشتمين اجلاس كشورهاي عضو سازمان خواروبار و كشاورزي ملل متحد (فائو) در صنعا پايتخت يمن برگزار شد.

به گزارش روز جمعه سفارت ايران در يمن در اين نشست كه از ‪ ۲۱‬تا ‪۲۵‬اسفند ماه جاري برگزار شد ، "توكليان"نماينده جمهوري اسلامي ايران در اين سازمان نيز حضور داشت.

اين گزارش افزود : طي اين اجلاس كه در قالب نشستهاي كارشناسي ، مقدماتي و در سطح وزيران ذيربط برگزار شد موضوعاتي مانند بيابان‌زدايي ، مقابله با آثار خشكسالي، تاثيرات مربوط به تحولات تجارت جهاني بر امنيت غذايي‌و توسعه كشاورزي در كشورهاي عضو وپيشگيري و مقابله با انتشار ويروس آنفلوانزاي مرغي مورد بحث و بررسي قرار رفت.

نخست‌وزير يمن و دبيركل سازمان فائو در اين نشت در خصوص تقويت همكاريهاي اعضا و آخرين وضعيت تغذيه در خاور نزديك سخنراني كردند.

اين گردهمايي دومين اجلاس سازمان فائو در يمن بود.

منبع: www.irna.ir

[ جمعه 1384/12/26 ] [ 15:2 ] [ سید مسعود قاسمی ]

دانشمندان دانشکده پزشکی دانشگاه واشنگتن در سنت لوئیز معتقدند، نوعی قرص که شامل ترکیبات گیاهی

موسوم به sterols است، در کاهش کلسترول خون می‌تواند موثر عمل کند.

به گزارش سرویس علمی پژوهشی ایسکانیوز به نقل از مجله Cardiology، محققان با بررسی و مطالعه بر روی بیمارانی که ضمن رعایت رژیم خاص مربوط به سلامت قلب، از داروهای استاتین برای کنترل کلسترول خونشان استفاده می‌کردند دریافتند افزودن sterols های گیاهی به رژیم  غذایی این بیماران می‌تواند در کاهش کلسترول موثر عمل کند. مصرف این ترکیب گیاهی حدود 10 درصد کلسترول LDL که اصطلاحا کلسترول بد نامیده می شود را کاهش می دهد.
مصرف این دارو به عنوان کاهش دهنده کلسترول، خطر بیماری‌های قلبی، عروقی را نیز کاهش می دهد.
نکته قابل ذکر این است که مصرف این دارو برای بسیاری از بیماران غیرممکن است زیرا حساسیت زاست. جزییات کاملتر مربوط به تحقیقات را می‌توانید در چاپ اخیر مجله
Cardiology مشاهده کنید.

منبع : www.agr.ir

[ جمعه 1384/12/26 ] [ 14:53 ] [ سید مسعود قاسمی ]

.: Weblog Themes By Iran Skin :.

درباره وبلاگ

این وبلاگ صرفا" جنبه علمی داشته و جهت ارائه بخشی از مقالات دانشجویی،اخبار صنایع غذایی و آموزش درسی دانشجویان این رشته طراحی شده است.

امید به اینکه توانسته باشیم با طراحی این وب گامی هرچند کوچک در جهت ارتقاء سطح علمی دانشجویان و دانش پژوهان برداشته باشیم.

با تشکر
سید مسعود قاسمی

امکانات وب

Powered by WebGozar

ارتباط آنلاين با مديريت وبلاگ ارتباط آنلاين با نویسنده (سروش مجاوریان) وبلاگ
بک لینک فا